Projekt „Cała nadzieja w sztuce”. Reportaż o arteterapii w Polsce.

o projekcie

Głównym założeniem projektu była dokumentacja zajęć arteterapeutycznych z wykorzystaniem sztuk wizualnych, teatralnych, muzyki i tańca w Polsce. Materiał ten wzbogaciły wypowiedzi arteterapeutów na temat tego w jaki sposób ekspresja artystyczna wpływa na dobrostan psychiczny ludzi, z którymi pracują.

Arteterapia w wielu krajach została już doceniona jako skuteczna metoda wsparcia psychicznego i włączona w finansowany przez państwo program opieki zdrowotnej. W Polsce mimo rosnącej liczby specjalistów w tym zakresie, nie ma ona jeszcze ugruntowanej pozycji. Aby to zmienić warto rozpowszechniać wiedzę o tym, że sztuka, auto-ekspresja i proces twórczy mają wartość prozdrowotną, rozwojową i edukacyjną.

Projekt „Cała nadzieja w sztuce” oprócz tego, że sam ma wymiar twórczy, gdyż jest jest cyklem oryginalnych fotografii i subiektywną interpretacją obserwowanej w jego ramach rzeczywistości, opowiada przede wszystkim o procesie twórczym osób uczestniczących w arteterapii. Za każdym zdjęciem kryje się historia mówiąca o tym, jak istotną rolę odgrywa sztuka w życiu człowieka, w tym m.in. jak wspólne tworzenie muzyki może aktywizować ludzi, którzy na co dzień zmagają się ze społecznym wykluczeniem, jak taniec pozwala skonfrontować się z własnymi emocjami, a praca z gliną działać wzmacniająco na poczucie sprawczości. Wiele osób poszukuje wsparcia psychologicznego, a także informacji o ścieżkach samorozwoju. Misją projektu jest trafienie do nich z informacją, że w tych właśnie obszarach pomocna może okazać się sztuka i proces twórczy.